Lysá hora (1323 m) - královna Moravskoslezských Beskyd

Masiv Lysé hory je od dalších částí Moravskoslezských Beskyd oddělen hlubokými údolími Ostravice, Řečice a Mohelnice a je tvořen dominantním vrcholem Giguly (starý název obnovený Petrem Bezručem). Členitostí a rozložitostí tvoří samostatnou horskou skupinu se čtyřmi hlavními rozsochami: „Lukšinec“, „Malchor“, „Zimní Polana“ a „Velký Kobylík“.

Lysá hora se objevuje ve starých listinách již v roce 1261 jako Lissa huera, ale její význam vzrůstal až s rozvojem turistiky, ke kterému zde docházelo ke konci 19. století. Hojné české návštěvy se staly trnem v oku nacionálním Němcům. Lysá hora, majetek Habsburků, byla zdůrazňována jako symbol germánství. Aby byl na Lysé hoře zajištěn trvale německý vliv, byla na ni v roce 1880 postavena útulna na památku výstupu arciknížete Albrechta. Hodně Čechů se začalo Lysé hoře vyhýbat, avšak nesmířili se s tím, aby se Lysá hora stala trvale německou državou. V roce 1933 byl proto na Lysé hoře položen základní kámen ke stavbě české chaty. Náklady na stavbu hradili členové Klubu českých turistů z Ostravska a slavnostně otevřena byla v roce 1935. Obě chaty byly samostatně provozovány až do znárodnění po roce 1948. Po znárodnění chaty vytvořily jeden celek pod názvem Bezručova chata na Lysé hoře. Obě chaty později vyhořely. Algrechtova chata v roce 1972, Bezručova chata v roce 1978.

Z Lysé hory se naskýtá neopakovatelný rozhled na hřebeny a údolí Beskyd, Jeseníky až po Západní a Vysoké Tatry. Na vrcholku Lysé hory je meteorologická stanice,  televizní vysílač, horská služba, horská chata SKI, občerstvení Šantán, horská chata Lysá hora a ubytovna Kameňák. Počítá se s výstavbou nové Bezručovy chaty.

Datum vložení: 19. 3. 2019 19:12
Datum poslední aktualizace: 29. 4. 2019 18:43

dnes, středa 24. 4. 2024
čtvrtek 25. 4. slabý déšť 9/0 °C

Duben hojný vodou - říjen vínem.

Do sucha zaseti do svatého Jiří jest velmi dobře, ale do mokra je hrob.