Slovo starostky - Říjen 2019

Slovo starostky - Říjen 2019 1

28. října - Den vzniku Československa

Dámy a pánové, milí občané.

Dovolte mi několik slov u příležitosti svátku, který oslavíme, a to u příležitosti vzniku Československé republiky.

28. října před 101 lety vznikl samostatný československý stát. Stát, na který Češi a Slováci již dlouho čekali, stát, který se roku 1918 s velkou chutí a silou vrhl do poválečného světa a obstál v něm velice dobře. Zažíval dvě desetiletí hospodářského i společenského rozkvětu, dvě desetiletí svobody a demokracie.  Při této příležitosti jistě nemohu nevzpomenout a vyzdvihnout jméno našeho prvního prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka. Tento muž se stal nejen symbolem 28. října a První republiky, ale také symbolem demokracie, spojovala se v něm velká lidskost, odbornost a autorita v jedné osobě. Važme si proto jeho odkazu, obzvlášť v době, kdy se hodnoty jako svoboda, pravda a lidskost stávají planými pojmy a slovy, nad kterými se už mnoho lidí nezamýšlí.

Dvacet let po vzniku Československa si jen málokdo dovedl představit, že by toto období mohlo skončit. A skončilo. Přišla 2. světová válka, která téměř úplně zničila pilíře, na kterých První republika stála. Po r. 1945 přišlo krátké poválečné období plné naděje, které ale nedalo demokracii velkou šanci se nadechnout. V roce 1948 po únorovém převratu vchází Československá republika do čtyřicetiletého období komunistické nadvlády, do doby totality, bez demokracie, bez lidských práv, Dochází k hospodářské stagnaci, k rozkladu občanské společnosti. Z této temné doby nás Čechy i Slováky vysvobozuje sametová revoluce v listopadu 1989 a s ní se znovu otevírá cesta ke svobodě.

V této svobodné zemi žijeme právě 30 let. Nebudu lhát, když řeknu, že se nám žije dobře. Rostoucí ekonomika nám zaručuje poměrně vysokou životní úroveň a troufám si říct, že pokud někoho nepotkají nečekané nezdary a nemoci, žije česká společnost spokojeně.

Buďme za to rádi a vděčni, neberme spokojený život jako samozřejmost. Važme si obyčejných věcí, važme si zdraví, važme si slušných lidí kolem sebe. Buďme hrdi a pyšni na svou vlast, na všechna krásná místa, která na ní jsou, na všechny výjimečné a úspěšné lidi, kteří šíří dobré jméno naší země. Buďme hrdi sami na sebe, na to, že jsme Češi a že žijeme právě v této době a v této zemi.

Datum vložení: 25. 10. 2019 16:20
Datum poslední aktualizace: 25. 10. 2019 16:31

dnes, středa 24. 4. 2024
čtvrtek 25. 4. slabý déšť 9/0 °C
pátek 26. 4. jasno 13/1 °C

Duben hojný vodou - říjen vínem.

Ondřej mosty staví, Jiří je odplaví.