Slovo starostky – 8. květen

Slovo starostky – 8. květen 1

77. výročí konce druhé světové války

Uctění památky padlých hrdinů (77. výročí)

Vážení občané, milí přátelé,

v květnu slavíme již 77. výročí od konce druhé světové války. Ráda bych uctila i letos památku všech, kteří položili svoje životy v boji proti nacismu.

Jedna z vězenkyň za 2. světové války komentovala zvěrstva války slovy: „Je to vůbec nemyslitelné, že něco takového se může ve 20. století stát…“

Kolikrát si říkáme obdobnou větu my, když se dozvídáme o násilí a vraždách v současných diktaturách nebo na místech válečných konfliktů. Nakolik je tato věta aktuální i dnes, o století později…

Připomeňme si dnes všechny oběti války – ty, kteří bojovali na frontě, pomáhali partyzánům, byli odsunuti do koncentračních táborů, ale i ty, kteří byli postiženi ztrátou svých nejbližších. Finále druhé světové války bylo kruté a krvavé.

Dámy a pánové, místo pravdivých, ale již často opakovaných vět o hrdinství, statečnosti a odvaze, bych chtěla zmínit ještě jednu hodnotu, která je poněkud zasunuta do pozadí. Co je platné člověku, má-li úctu druhých, ale nedokáže si vážit sám sebe.

Velmi si cením těch, kteří si svojí statečností a svojí odvahou dokázali uchovat sebeúctu.

Děkuji všem za krátké zamyšlení a za to, že jste spolu se mnou vzdali poctu padlým hrdinům.

Mgr. Pavlína Stankayová

Starostka obce

Datum vložení: 6. 5. 2022 13:43
Datum poslední aktualizace: 6. 5. 2022 14:33

dnes, sobota 27. 4. 2024
oblačno 14 °C 4 °C
pondělí 29. 4. zataženo 21/9 °C
úterý 30. 4. jasno 22/10 °C

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.

Když dubnový vítr do stodoly fučí, po žních díru nenajde.