Koryto řeky Ostravice (peřeje) - přírodní památka

Obcí protéká řeka Ostravice, podle které se odvozuje i její název. Řeka samotná své jméno získala podle prudkého, „ostrého“ toku.

Bývala kdysi řekou hraniční, později se stala hranicí zemskou mezi Moravou (která leží na levém břehu) a Slezskem (které leží na pravém břehu). Řeka má dva prameny – Bílou a Černou Ostravici. Po jejích setkání směřuje do přehradní nádrže Šance a dále na severozápad.

Za nejkrásnější úsek řeky může být beze sporu považováno tzv. Koryto řeky Ostravice, kterému se neříká jinak než „Ostravické peřeje“. Jedná se v podstatě o soubor mnoha skalisek a peřejí, kterými si řeka razí svůj tok. Je tvořeno skalními výchozy, které jsou významnou geologickou lokalitou. Je zde odkryta oblast kontaktu dvou příkrovových jednotek karpatského flyše, kterou je možno pozorovat v délce bezmála několika kilometrů.

Tento pozoruhodný a zajímavý přírodní výtvor byl vyhlášen přírodní památkou již v roce 1966 a zaujímá rozlohu 0,8 ha. Najdeme jej nedaleko severního okraje obce Ostravice, poblíž železniční stanice Ostravice – zastávka.

Datum vložení: 19. 3. 2019 19:16
Datum poslední aktualizace: 26. 3. 2019 13:04

21. 9. 2019

Bude jasno až skoro jasno, odpoledne přechodně až polojasno. Denní teploty 16 až 20°C. Noční teploty 6 až 2°C.

Září víno vaří - říjen víno pijem.

Je-li na Matouše jasno, bývá to vínu spásno.