Koryto řeky Ostravice (peřeje) - přírodní památka

Obcí protéká řeka Ostravice, podle které se odvozuje i její název. Řeka samotná své jméno získala podle prudkého, „ostrého“ toku.

Bývala kdysi řekou hraniční, později se stala hranicí zemskou mezi Moravou (která leží na levém břehu) a Slezskem (které leží na pravém břehu). Řeka má dva prameny – Bílou a Černou Ostravici. Po jejích setkání směřuje do přehradní nádrže Šance a dále na severozápad.

Za nejkrásnější úsek řeky může být beze sporu považováno tzv. Koryto řeky Ostravice, kterému se neříká jinak než „Ostravické peřeje“. Jedná se v podstatě o soubor mnoha skalisek a peřejí, kterými si řeka razí svůj tok. Je tvořeno skalními výchozy, které jsou významnou geologickou lokalitou. Je zde odkryta oblast kontaktu dvou příkrovových jednotek karpatského flyše, kterou je možno pozorovat v délce bezmála několika kilometrů.

Tento pozoruhodný a zajímavý přírodní výtvor byl vyhlášen přírodní památkou již v roce 1966 a zaujímá rozlohu 0,8 ha. Najdeme jej nedaleko severního okraje obce Ostravice, poblíž železniční stanice Ostravice – zastávka.

Datum vložení: 19. 3. 2019 19:16
Datum poslední aktualizace: 21. 4. 2022 12:57

dnes, sobota 20. 4. 2024
neděle 21. 4. mírné sněžení 1/-1 °C
pondělí 22. 4. zataženo 4/-3 °C
úterý 23. 4. déšť se sněhem 6/0 °C

Duben hojný vodou - říjen vínem.

O svaté Anselmeně semeno do země.