Výzva – příprava monografie obcí Bílá, Ostravice a Staré Hamry

Vážení občané,

vedení obcí Bílá, Ostravice a Staré Hamry již před časem iniciovalo přípravu společné monografie, která by měla zevrubně mapovat historii těchto tří lokalit. Knihu autorsky připravuje tým odborníků pod vedením historika PhDr. Davida Pindura, Ph.D. (Muzeum Těšínska). Vydáním této publikace bylo pověřeno třinecké nakladatelství WART Henryka Wawreczky, které dlouhodobě vydává publikace se vztahem k minulosti Beskyd.

Obecní úřady dotčených obcí i autoři připravované publikace k Vám touto cestou i nadále směřují prosbu o spolupráci formou zapůjčení dobových fotografií či negativů (příp. diapozitivů atp.) z rodinných archivů, jakéhokoliv dalšího vhodného obrazového i písemného materiálu vztahujícího se k dějinám Bílé, Ostravice a Starých Hamer a životu v dávné i nedávné minulosti.

V případě zapůjčení tohoto materiálu, jenž Vám bude po digitalizaci v pořádku vrácen, bychom uvítali co nejpřesnější popis jejich obsahu, který pak usnadní další práci s tímto materiálem. Zároveň bychom taktéž uvítali kontakty na pracovníky či provozovatele někdejších rekreačních zařízení a podniků v dané oblasti. Uvedené podklady je možno předat na obecních úřadech v Bílé, Ostravici a Starých Hamrech, případně se spojit přímo s D. Pindurem a H. Wawreczkou na níže uvedených kontaktech až do poloviny roku 2020.

V uplynulých dvou letech probíhal a stále probíhá intenzivní archivní výzkum členů autorského kolektivu především v olomoucké pobočce Zemského archivu v Opavě, v níž je deponován cenný písemný materiál k minulosti naší oblasti z někdejšího obsáhlého archivu olomouckého arcibiskupství. Zároveň bádáme po minulosti naší oblasti především ve Státních okresních archivech ve Frýdku-Místku a Novém Jičíně, Zemském archivu v Opavě a jinde.

Věříme, že připravovaná kniha, která by měla poprvé obsáhleji mapovat společnou historii našich horských obcí, potěší každého z Vás. Zároveň touto cestou děkujeme všem, kteří již nabídli svou pomoc a poskytli nejrůznější podklady. Jedná se o řadu zdejších občanů, rodáků či osob, které mají k naší oblasti dlouhodobě vřelý vztah.

Za přípravný tým

Tomáš Kokeš, místostarosta obce Ostravice (mistostarosta@obec-ostravice.cz; 731 907 196)

PhDr. David Pindur, Ph.D. (david.pindur@muzeumct.cz; 558761228)

Henryk Wawreczka (wart.wart@seznam.cz; 602749070)

Datum vložení: 1. 3. 2019 21:45
Datum poslední aktualizace: 15. 3. 2019 21:48

dnes, pátek 29. 3. 2024
sobota 30. 3. jasno 19/9 °C
pondělí 1. 4. slabý déšť 20/8 °C

Sníh v březnu škodí osení i vinné révě.

Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý.