Na nový rok důležitý krok

Na nový rok důležitý krok 1

Svět je plný změn, ani na Ostravici to s příchodem nového roku nebude jinak. Do vašich poštovních schránek směřuje naše nová odpadová kartička k evidenci na sběrném dvoře a QR kódy na popelnice. Známky na popelnice již nebudou používány. Podrobnosti naleznete v průvodním dopise.

Vážení spoluobčané,

posíláme vám vaši novou odpadovou kartu, kterou bude nutné od 1. 2. 2021 předložit na sběrném dvoře pro účely jeho používání. Společně s odpadovou kartou vám zasíláme samolepící QR kódy.

Proč odpadové karty a QR kódy?

Zavedení odpadové karty a evidence nádob na směsné komunální odpady je jedním z kroků, kterými chce obec modernizovat a zefektivnit své odpadové hospodářství. Chceme tak zpřehlednit evidenci a splnit legislativní podmínky, které nám nastavuje nový zákon o odpadech, a zároveň postupně zefektivnit celý systém sběru odpadů.

Jak bude ukládání odpadu na sběrný dvůr fungovat?

Odpadová karta slouží k identifikaci domácnosti na sběrném dvoře (dále jen „SD“) při odevzdání jakéhokoliv odpadu. Při příjezdu na sběrný dvůr jednoduše předložíte zaměstnanci SD tuto kartu (nikoliv občanský průkaz, jak tomu bylo dříve). Zaměstnanec SD ji pomocí speciální čtečky načte do evidenčního systému a tím automaticky propojí obyvatele s množstvím i druhem odevzdaného odpadu. Tento systém obci v mnoha ohledech ušetří administraci a zrychlí provoz SD. Rádi bychom tak upozornili, že od 1. 2. 2021 bude možné odpad na sběrný dvůr odevzdat pouze s odpadovou kartou, která je přenosná pouze v rámci jedné domácnosti. Bez odpadové karty uložení odpadu na sběrný dvůr od února 2021 již nebude umožněno.

Co udělat se samolepícími QR kódy?

Do dnešního dne obec využívala známky na popelnice. Od 1.2.2021 budeme v obci používat k evidenci popelnic QR kódy s neomezenou platností. QR kódy vložené do vaší obálky jsou jen pro vaši domácnost, jsou tudíž nepřenosné na jiné domácnosti či nemovitosti. Odkládáte-li odpady do vlastních popelnic, přiložené QR kódy si nalepte na vaše popelnice se směsným komunálním odpadem (černá, zelená popelnice). Používáte-li odvoz odpadů prostřednictvím veřejných sběrných míst, v tomto případě jsou pro vás QR kódy v tuto chvíli nepoužitelné, ponechejte si je ale pro případ, že bychom k vám v budoucnu popelnicový svoz zaváděli. Popelnice neoznačená QR kódem nebude po 31.1.2021 vyvezena.

Posíláme Vám dva totožné QR kódy, jeden je k okamžitému použití – nalepení na popelnici. Druhý si uschovejte pro případ ztráty nebo znehodnocení prvního QR kódu. Chcete-li používat na směsný komunální odpad dvě popelnice, dostavte se prosím na obecní úřad k zaevidování další popelnice, přičemž pro ni obdržíte jiný QR kód.

Požadované umístění QR kódu na popelnici:

Na popelnicích 120 nebo 240 l by měl být nalepen vždy vlevo nahoře (při pohledu z čelní strany), cca 8 – 10 cm pod horním okrajem popelnice.

U kontejnerů 1100 l by měl být nalepen na čelní straně, přibližně vlevo nahoře, pokud je to možné, nebo alespoň někde v levé části čelní strany.

QR kódy je potřeba lepit na čistý, suchý a odmaštěný povrch popelnice.

Doporučení: Budete-li v budoucnu uvažovat o koupi nové popelnice na směsný komunální odpad (černá, zelená), zvažte zakoupení popelnice o objemu 240 litrů. Je totiž možné, že v budoucnu bude zaveden svoz odpadů s periodicitou jednou za 14 dnů.

Věříme, že vám nový evidenční systém bude vyhovovat a že jeho používáním přispějete ke zlepšení odpadového hospodaření v obci.

Mgr. Pavlína Stankayová, v.r.                                              Tomáš Kokeš, v.r.

starostka obce                                                          místostarosta obce

Datum vložení: 1. 1. 2019 9:55
Datum poslední aktualizace: 23. 2. 2022 9:57

dnes, pátek 29. 3. 2024
sobota 30. 3. jasno 19/9 °C
pondělí 1. 4. slabý déšť 20/8 °C

Lépe od hada býti uštknut, než v březnu od slunce ohřát.

Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý.