Jarní úklid je tu

Jarní úklid je tu 1

Množství produkovaných odpadů na jaře vždy stoupá, nejinak je tomu i na Ostravici. Velkoobjemový odpad a jiné specifické odpady pozná každý, ví ale všichni co je směsný komunální odpad?

Hrabeme, stříháme, kosíme, uklízíme, zametáme a k tomu produkujeme každodenně i jiné odpady.

Všichni jistě víme, že papír, sklo a plasty patří do tzv. zvonů na separované odpady.

Žluté kontejnery jsou určeny na plast a plechovky od nápojů.

Zelené a bílé kontejnery jsou určeny na sklo.

Modré kontejnery jsou určeny na papír.

Pomineme-li výše popsané odpady, je tu také směsný komunální odpad. Pro ukládání tohoto odpadu slouží soukromé popelnice u jednotlivých nemovitostí, velkoobjemové kontejnery o objemu 5,5 m3 a nově používané černé kontejnery o objemu 1,1 m3.

Co je směsný komunální odpad?

• mastné a silně znečištěné obaly od potravin
  • sáčky od polévek a kávy
  • obaly od zubní pasty
  • krabičky od cigaret
  • ruličky od toaletního papíru
  • papírové plata od vajec
  • použité dětské pleny, papírové kapesníky a dámské hygienické potřeby
  • účtenky z termopapíru
  • papír propisovací, voskovaný papír, pauzovací papír, dehtový papír
  • PVC
  • obaly od žvýkaček
  • víčka od zavařovacích sklenic
  • bakelit
  • celofán
  • molitan
  • časopisy na křídovém papíru
  • fotografie
  • guma
  • houbičky na nádobí
  • juta
  • porcelán atd.

Je-li odpadu větší množství, patří vždy do sběrného dvora, aby zbytečně neblokovalo místo v kontejnerech.

Je bohužel nemilou ostravickou skutečností, že velkoobjemové kontejnery, které jsou primárně určeny k ukládání směsného komunálního odpadu, jsou zneužívány k ukládání velkoobjemových odpadů a jiných odpadů, které do těchto kontejnerů nepatří. Bohužel, někteří lidé to nerespektují a zavážejí do velkoobjemových kontejnerů cokoliv. Pro ukládání velkoobjemových odpadů, elektroodpadu, nebezpečných odpadů a bioodpadu, který není možné kompostovat, slouží sběrný dvůr. Jeho otevírací doba je celoročně od úterý do neděle, vždy od 13:00 do 17:00 hodin (ve státní svátky je zavřeno).

Žijeme v době, kdy všichni zcela jistě víme, že se musíme k přírodě chovat zodpovědně. Občas se sice najde někdo, kdo snahu většiny obyvatel třídit a nakládat s odpadem odpovědně zkalí nějakým nepochopitelným excesem. Nezbývá než doufat, že i onen většinou anonymní jedinec časem pochopí, že čím více odpadu vytřídíme, tím méně za něj zaplatíme.

DĚKUJEME, ŽE SVÉ ODPADY TŘÍDÍTE.

Datum vložení: 2. 5. 2020 9:59
Datum poslední aktualizace: 23. 2. 2022 10:01

pondělí 22. 4. mírné sněžení 4/-4 °C

Jasný měsíc v dubnu škodí květu stromů.