Smrk (1276 m) - přírodní rezervace

Výrazná hora Smrk je nejvyšší horou Rožnovské hornatiny a druhou nejvyšší horou Beskyd. Spolu s Malým Smrkem a dalšími okrajovými vrcholy tvoří typický masív Beskyd.

Vrchol Smrku netvoří klasická špička, je to jen nejvyšší bod horského hřbetu. Z vrcholu hory je pěkný výhled do okolní krajiny, ale díky hradbě stromů okolo vrcholu výhled skýtá pouze severní strana.Odtud lze shlédnout masiv Ondřejníka, Palkovické hůrky a při dobré viditelnosti ostravskou aglomeraci a vzdálené Jeseníky.

Na vrcholu a na svazích se rozkládá přírodní rezervace Smrk a menší rezervace Malý Smrk, Studenčany, Bučací potok a na jižním okraji přírodní rezervace V Podolánkách. Tvoří je vysokohorský smrkový les a smíšené porosty. Severní svahy jsou pokryty balvanitou sutí, místy charakteru kamenného moře. Rozsáhlý lesní komplex odlehlého horského masivu poskytuje vhodné životní podmínky živočišným druhům náročným        na klid. Doposud zde přežívá tetřev hlušec, hnízdí jeřábek lesní, datel černý, strakapoud velký, žluna šedá a řada dalších druhů. Oblast Smrku je trvalým biotypem vzácného rysa ostrovida. Několikrát zde byl zjištěn medvěd hnědý a byly pozorovány stopy vlka.

Rezervace je přístupná pouze po značených turistických cestách. V horních částech masivu nejsou žádné horské chaty a hotely. Hřebenovou partií přes vrchol Smerku prochází červeně značená trasa z centra Ostravice (8 km) ke kapli v Horní Čeladné         (9 km). Nedaleko od vrcholu vznikly lidové kamenné pomníčky studenta Jana Palacha, zpěváka Johna Lennona a hokejisty Ivana Hlinky. Mrazovým zvětráváním a následným odnosem zvětralé horniny vznikl na severní hraně temene výrazný, 6 m vysoký mrazový srub (skalní stupeň se svislou stěnou čnějící ze svahu).

Datum vložení: 19. 3. 2019 19:14
Datum poslední aktualizace: 26. 3. 2019 13:05

dnes, sobota 27. 4. 2024
pondělí 29. 4. oblačno 21/9 °C
úterý 30. 4. polojasno 22/10 °C

Studený a mokrý duben plní sklepy a sudy.

Když dubnový vítr do stodoly fučí, po žních díru nenajde.