Obec Ostracice
Ostravice

Socha sv. Jana Nepomuckého

Socha sv. Jana Nepomuckého

Nenápadnou, leč o to cennější památkou obce Ostravice, je barokní socha sv. Jana Nepomuckého. Nachází se takřka v samém centru obce, ve stínu vysokých lip, nedaleko obecního úřadu. Je umístěna na přes 2 metry vysokém zdobném podstavci s latinsky tesaným nápisem a znakem olomouckého arcibiskupa nad ním.

Přesné datum vzniku sochy není známo. Na soše nenajdeme žádné vytesané datování a jediným vodítkem mohl v minulosti být již zmíněný znak olomouckého arcibiskupa, vytesaný na podstavci. Bohužel v současnosti je znak tak zvětralý, že se může pouze určit, že jde o znak jednoho z olomouckých arcibiskupů, majitelů zdejšího kraje. Pro tuto dobu připadá ale v úvahu 4 – 5 osob zastávajících tento církevní úřad.

Podle stylu sochařské práce a podobností se srovnatelnými sochami v nedalekém okolí lze usuzovat, že socha vznikla v první polovině 18. století. Samotná socha sv. Jana Nepomuckého je zhotovena poměrně kvalitně a odborným způsobem, což do jisté míry vylučuje jako autora místní kameníky a sochaře. Sv. Jan Nepomucký je zobrazen v bohatě řaseném kněžském rouchu a s křížem v levé ruce.

Socha se nachází ve stavu, kdy je poměrně viditelně porušena vlivem působení počasí a exhalací, a zasloužila by si pro svou vzácnost v co nejbližší době rekonstrukci.

Datum vložení: 19. 3. 2019 19:28
Datum poslední aktualizace: 24. 4. 2019 16:56
Autor: Správce Webu

Rychlý kontakt

Obecní úřad Ostravice
Ostravice, č. p. 577
739 14 Ostravice

Telefon
558 412 541

E-mail
ou.ostravice@obec-ostravice.cz

Počasí

dnes, čtvrtek 28. 9. 2023
jasno 23 °C 13 °C
pátek 29. 9. jasno 23/13 °C
sobota 30. 9. slabý déšť 18/12 °C
neděle 1. 10. oblačno 17/9 °C

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Když čečetek nevídati, hotov se na tuhou zimu.

Pranostika na akt. den

Na svatého Václava bývá bláta záplava.