Římskokatolický kostel Nejsvětější Trojice

Až do roku 1784 patřila Ostravice i se svým dalekým okolím k frýdlantské farnosti. V roce 1782 vydal rakouský císař Josef II. nařízení, aby byly zřízeny nové farnosti a zbudovány nové kostely všude tam, kde jsou věřící odděleni od farního kostela horami, vodou, špatnými cestami a velkou vzdáleností. Kostely byly stavěny narychlo podle jednotného jednoduchého plánu a byly vybavovány zařízením ze zrušených klášterních a poutních kostelů.

Římskokatolický farní kostel v Ostravici byl postaven v letech 1788 – 1789. Posvěcen a předán do užívání byl na podzim roku 1790. Byl postaven v tzv. pololidovém slohu, připomínající baroko, jako jednolodní oddělená stavba s rovným stropem. Nachází se v severní části obce, těsně při hlavní silnici.

Cennému interiéru vévodí hlavní oltář, křtitelnice a další zařízení, které sem bylo dovezeno ze zrušeného klášterního kostela Augustiánů Eramitů ve Fulneku. Velmi cenný je také nadoltářní obraz Nejsvětější Trojice od moravského barokního malíře Bohumíra Herberta z roku 1706 a renomovaný fulneckým malířem Jiřím Frammelem v roce 1784. U hlavního oltáře jsou čtyři dřevěné barokní sochy sv. Petra, sv. Pavla, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Na evangelní straně je boční oltář s obrazem Panny Marie Růžencové s reliéfem sv. Barbory. Kostelní varhany pocházejí z roku 1901 z dílny firmy Riegr Krnov. Kostel má renomované nástropní fresky.

V roce 1999 byl římskokatolický kostel v Ostravici vyhlášen kulturní památkou České republiky, jako příklad venkovské církevní architektury z konce 18. století.

Datum vložení: 19. 3. 2019 19:25
Datum poslední aktualizace: 26. 3. 2019 13:06

dnes, pátek 29. 3. 2024
sobota 30. 3. jasno 19/8 °C
neděle 31. 3. skoro jasno 17/11 °C
pondělí 1. 4. slabý déšť 16/7 °C

Jak prší v březnu, tak také v červnu.

Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý.