Lidové pomníčky na Smrku

Smrk (také Velký Smrk) je po Lysé hoře druhá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1276 m). Leží mezi obcemi Ostravice a Čeladná, ze kterých je vrchol Smrku přístupný po značených turistických cestách.

V dobách normalizace vznikly na hřebeni Smrku lidové pomníčky studenta Jana Palacha a zpěváka Johna Lennona, na špatně dostupných a tak hůře sledovatelných místech setkávání tehdejšího beskydského a podbeskydského disendu.

V současnosti chodí lidé uctít Palachovu památku v den výročí jeho narození. Ke dvěma předešlým pomníčkům přibyl v roce 2004 i kamenný pomníček věnovaný památce hokejisty a hokejového trenéra Ivana Hlinky.

Jan Palach (1948 – 1969) byl studentem historie a politické ekonomie na Filosofické fakultě University Karlovy. Na protest proti potlačování svobod po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy, spáchal 16. ledna 1969 sebevraždu sebeupálením v horní části Václavského náměstí v Praze. Na následky rozsáhlých popálenin tři dny poté zemřel. Jeho pohřeb se stal velkým protestem proti pokračující okupaci.

Jan Palach má na Smrku pamětní desku (zdroj: MF DNES)

John Winston Ono Lennon (1940 – 1980) byl britský zpěvák a hudební skladatel, člen skupiny The Beatles. Prosadil se také jako malíř, herec, spisovatel a politický aktivista. Významným způsobem ovlivnil vývoj rockové hudby 20. století. U svého newyorského bytu se stal obětí atentátu.

Ivan Hlinka (1950 – 2004) byl český hokejista (střední útočník) a klubový a reprezentační trenér. S československým týmem získal coby hráč tři tituly mistrů světa. Celkem odehrál jedenáct turnajů na mistrovstvích světa a dva turnaje olympijské.

Koučem československé reprezentace se stal v roce 1991 a pod jeho vedením získal národní tým celou řadu medailí. V roce 1998 na olympiádě v japonském Naganu získal národní tým samostatné České republiky svoji první zlatou medaili a o rok později se čeští hokejisté stali i mistry světa. V roce 2004 tragicky zemřel na následky autonehody.

Datum vložení: 19. 3. 2019 19:31
Datum poslední aktualizace: 3. 6. 2019 14:18

pondělí 22. 4. mírné sněžení 4/-4 °C

Duben hojný vodou - říjen vínem.