Vznik obce - Pasekářská kolonizace (15. - 18. století)

Počátky obce Ostravice jsou spojeny s další kolonizační vlnou, známou jako pasekářská kolonizace, která byla založena na novém způsobu hospodaření v horách. Jeho důležitou součástí byl chov dobytka – ovcí, koz i hovězího.

Paseky vznikaly ze samot na horských stráních, kde po „vyklučení“ lesa následovala stavba dvorcových hospodářských usedlostí s obydlím a hospodářskými budovami, obklopenými pastvinami a horskou rolí. Tento proces probíhal dlouhodobě. Po jeho ukončení prosvětlily lesy na horských stráních pastviny a beskydská krajina, oživená přítomností lidí, změnila svůj vzhled. Prvky pasekářské kolonizace jsou v ní patrné i přes současnou hustou chatovou zástavbu, až dodnes.

První zmínka o Ostravici je uvedena v urbáři (soupisu poddanských povinností) hukvaldského panství k roku 1581, kde se o ní píše jako o vsi Ostrawicze. Ale otázka přesnějšího určení jejího vzniku zůstává i nadále otevřená. Snad jen další archeologické nálezy by mohly něco osvětlit.

Datum vložení: 19. 3. 2019 19:07
Datum poslední aktualizace: 19. 3. 2019 19:12

dnes, neděle 27. 11. 2022
slabý déšť 4 °C -1 °C
pondělí 28. 11. polojasno 4/-1 °C
úterý 29. 11. skoro jasno 5/-1 °C

Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.

Když na první adventní neděli nastane daleko široko krutá zima, potrvá čtyři neděle.