POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY INFORMUJE

POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY INFORMUJE 1

Podvody s investicemi do kryptoměn

Podvody s investicemi do kryptoměn – telefonický „poradce“ a zapomenuté bitcoiny

Volá vám „zástupce obchodní platformy“ a tvrdí, že jste si u nich v minulosti kupovali bitcoiny nebo jiné kryptoměny a nyní máte vysoký zisk? Nabízí obchodování či převedení peněz na váš účet?

Nevěřte neznámým volajícím „finančním poradcům“, jde o podvod!!!

• pravý bankéř, finanční poradce či zástupce obchodní platformy po vás nikdy nechce nainstalovat program pro vzdálenou správu vašeho mobilního telefonu, počítače či notebooku (například program AnyDesk, TeamViewer, SupRemo, RealVNC…), jako tomu bylo například u podvedeného seniora z Opavska

Případ z Opavska:

Muže seniorského věku měl telefonicky kontaktovat neznámý člověk, který se dle jeho slov vydával za pracovníka finančního oddělení. Lhal mu o zůstatku bitcoinové měny na jeho kryptoměnovém účtu a nabídl obchodování či převod peněz na bankovní účet.

O několik měsíců později se měl ozvat další podvodník, který pod záminkou převodu bitcoinů na bankovní účet přiměl seniora nainstalovat si do svého telefonu aplikaci AnyDesk, která umožňuje pachateli si ve vašem zařízení dělat prakticky cokoliv, má totiž k dispozici všechny programy, soubory i nastavení vašeho telefonu či počítače.

Po instalaci aplikace a umožnění přístupu k mobilnímu telefonu pachateli následně po vlastním potvrzení takzvaných převodů bitcoinové měny na účet poškozenému z mobilu zmizely ikony bank, což řešil návštěvou samotné bankovní instituce, kde zjistil, že byl okraden o více jak 850 tisíc korun.

Doporučení:

• nereagujte na telefonní hovory, které vám nabízí možnost zhodnocení vašich peněz, snadný výdělek či jakýkoliv převod bitcoinové měny z kryptomněnového účtu na bankovní účet
  • neinstalujte si do svého zařízení žádné neověřené programy, které vám nabízí neznámá osoba pod záminkou investování
  • nikdy na žádost neznámé osoby neklikejte na zaslaný odkaz
  • nepotvrzujte bankovní transakce, které vám někdo diktuje nebo je po vás žádá
  • nezasílejte cizím osobám fotokopie vašich osobních dokladů

Výuková videa, jak nenaletět podvodníkům najdete také na YouTube pod účtem Policie České republiky v playlistu „Poradce – policejní rádce pro bezpečný život“ v internetových odkazech zde:

O podvedeném seniorovi informovala dne 03.05.2023 tisková mluvčí por. Mgr. Pavla Procházková v tiskové zprávě zde: Podvodník oklamal seniora při investici do Kryptoměn.

por. Bc. Pavla Welnová

komisař

Datum vložení: 10. 5. 2023 14:50
Datum poslední aktualizace: 10. 5. 2023 14:59

dnes, pátek 29. 3. 2024
sobota 30. 3. jasno 19/8 °C
neděle 31. 3. jasno 18/12 °C
pondělí 1. 4. slabý déšť 18/7 °C

Lépe od hada býti uštknut, než v březnu od slunce ohřát.

V březnu sýkorka volá: rozsívej, rozsívej.