MS kraj – policisté se zaměřili na chodce

“Zebra se za Tebe nerozhlédne“

“Zebra se za Tebe nerozhlédne“

MS kraj – policisté se zaměřili na chodce

Na začátku měsíce dubna ve spolupráci s dopravními policisty v rámci celorepublikového projektu „Zebra se za Tebe nerozhlédne“ se preventisté napříč celým Moravskoslezským krajem zaměřili na chodce a působili na přechodech v blízkosti základních škol, kde oslovovali nejen školáky, ale i ostatní účastníky silničního provozu, aby nepodceňovali možná rizika při pohybu na dopravních komunikacích a v jejich blízkostech. Preventisté přednášeli také ve třídách základních škol.

Dle § 2 písm. a) z.č. 361/2000 Sb., „účastníkem provozu na pozemních komunikacích je každý, kdo se přímým způsobem účastní provozu na pozemních komunikacích.“

Kolize vozidla s chodcem je převážně způsobena samotnou nepozorností, kdy se chodec před vstupem do vozovky řádně nerozhlédne, nesoustředí se na provoz vozidel například poslechem hudby přes sluchátka, sledováním mobilního telefonu, za snížené viditelnosti, není vybaven reflexními prvky apod.

Chodec jakožto účastník provozu na pozemních komunikacích musí respektovat určitá pravidla.

Proto nezapomínejte:

Ne vždy má chodec přednost, tu dávejte vozidlům IZS (hasiči, policie, záchranka), kteří mají zapnuté výstražné zvukové či světelné zařízení.

Používej reflexní prvky za snížené viditelnosti, v zimním období, v době nepřízně počasí (déšť, sníh, mlha).

V případě přepravy do školy vozem, dbejte na bezpečnostní pásy a bezpečné vystupování.

Při jízdě MHD vstupujte k autobusu apod., až když zastaví na zastávce.

Pro Vaší bezpečnost při cestě do školy si zvolte takovou cestu, která bude nejméně riziková.

Po chodníku choďte vždy vpravo.

Po silnici choďte vlevo při krajnici.

Přecházejte na místech tomu určených (přechody, nadchody, podchody pro chodce)

Před vstupem na přechod se rozhlédněte, přecházejte po přechodě vpravo, během přecházení se ještě jednou ujistěte, že nic nejede.

Přecházej pouze na zelenou, nepřecházej mezi auty.

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
por. Bc. Lucie Galiová
komisař

5. dubna 2023

Datum vložení: 5. 4. 2023 8:31
Datum poslední aktualizace: 5. 4. 2023 8:35

dnes, čtvrtek 25. 4. 2024
pátek 26. 4. polojasno 11/0 °C
sobota 27. 4. polojasno 15/4 °C

Sníh dubnový hnojí, březnový tráví.

Brambory sázej na svatého Marka - bude jich plná jamka.