Výstava zájmové umělecké činnosti

Výstava zájmové umělecké činnosti  1

V Ostravici

Výtvarná skupina Petra Bezruče v Ostravici opět pořádá tradiční

Výstavu zájmové umělecké činnosti.

S radostí oznamujeme,že po  dvou letech kdy se výstava nekonala z dúvodu pandemie covidu, se opět setkáváme a dne  2. července 2022 v sobotu v 10:00 hodin proběhne v sále Základní školy v Ostravici  slavnostní zahájení letos už 47. ročníku.

Výstava se opět koná v prostorách velkého sálu tělocvičny Základní školy v Ostravici,kde již úspěšně proběhl 46.ročník výstavy  v roce 2019.

Připomeňme, že výstava má velkou tradici, první ročník výstavy se konal v roce 1970, kdy z nadšení několika jedinců kolem Karla Toboly vznikla skupina  odhodlaná propagovat umění neprofesionálních umělců z Pobeskydí. Karel Tobola byl tehdy výtečný tvůrce samorostů z Ostravice, který už v době založení výtvarné skupiny měl za sebou mnohaletou uměleckou činnost a mnoho výstav. Vzniklá výtvarná skupina navázala na tehdy nedávné sté výročí narození básníka Petra Bezruče a přijala do svého názvu jeho jméno. Léta běžela a počet vystavovatelů se během let pravidelně zvyšoval a v současnosti vystavuje na 30 vystavovatelů.

Členové Výtvarné skupiny Petra Bezruče v Ostravici se snaží uchovávat a rozvíjet tradiční výtvarnou zájmovou uměleckou činnost v našem kraji a podporovat ušlechtilé zájmy a záliby lidí k aktivnímu využití volného času, pěstovat lásku k přírodě, kraji, zvykům a lásku k práci a zpracování ušlechtilých materiálů. Skupina je otevřena i novým netradičním oborům.

Spektrum vystavovaných oborů je široké, v kromě tradičních oborů: samorostů, malby, grafiky, dřevořezeb, kovářských prací návštěvníci mohli vidět i   háčkované výrobky, paličkovanou a šitou krajku, broušené polodrahokamy, plastiky, suchou vazbu, košíkářské výrobky, keramiku, vyšívané ubrusy, malované hedvábí perníčky, šité šperky, fotografie a třeba i závěsy z kořenů.

Návštěvníci se mohou těšit na díla tradičních vystavovatelů  - Jarmila Janečková z Frýdlantu, Věra Bedrunková paličkované krajka, Tomáš Večeřa ze Starých Hamer vystavuje malby od roku 2006, samorosty prezentuje Josef Kozel ze Skalice, drátování Karla Kopcová z Brušperku, modely sakrálních památek  Jana Blizňáka, kovářské práce Petra Ševečka či Osvalda Wytrzense, dřevořezby Stanislava Gorného, Bohumíra Tkáče či Luďka Vančury také již tradičně patří k výstavě. Nelze nezmínit malíře Jana Satinu zákládajícího člena skupiny a od roku 1970 pravidelně vystavujícího malby a dřevořezby  (za tuto dobu již na 80 dřevořezeb a  na 700 obrazů)

Zveme všechny příznivce na slavnostní zahájení, které se uskuteční v sobotu 2. července 2022  v 10:00 hodin v sále tělocvičny Základní školy v Ostravici. Samotná výstava potrvá až do 23. července. Kulturní program zahájení obohatí svou lidovou hudbou, zpěvem cimbálová muzika Kotci, zatančí a zazpívá foklórní soubor Grunik. Sál s uměleckými exponáty bude otevřen denně od  9 do 12 a od  13 do 17 hodin.

Stručně:

název:        Výstava zájmové umělecké činnosti
kde:            Základní škola Ostravice, Ostravice 300
pořadatel: Výtvarná skupina Petra Bezruče v Ostravici, spolek,
kdy:            od 2. 7. 2022   do 23. 7. 2022, denně 9-12, 13-17

slavnostní zahájení:  sobota 2. 7. 2022, 10:00 hodin

kontakt:     734636045

Datum vložení: 10. 6. 2022 9:49
Datum poslední aktualizace: 10. 6. 2022 9:52

polojasno 10 °C 0 °C
sobota 27. 4. zataženo 14/3 °C
pondělí 29. 4. zataženo 21/9 °C

Duben hojný vodou - říjen vínem.

Slepice kváčí, kohouti pějí, sedláčkové hrách a oves sejí.