Vznik obce - Lánová kolonizace (13. - 15. století)

Nejstarší osidlování našeho kraje postupovalo podél prastarých obchodních cest a z nížin do výše položených míst.

K významné změně došlo ve druhé polovině 13. století, kdy se stal pánem zdejšího kraje olomoucký biskup Bruno ze Schauenburka, který za věrné služby získal od krále rozsáhlý pozemkový majetek na severovýchodní Moravě.

Rozsáhlé lesní plochy nepřinášely v tehdejší době takřka žádný užitek. Jediná cesta, jak hospodářsky využít lesní bohatství, vedla k osidlování lesa robotným lidem. Nastala horečná kolonizační činnost, při které byly do pohraničních oblastí zváni osadníci, aby zde zakládali nové vesnice a města.

Přicházeli pod vedením tzv. lokátorů, kteří jim v lese vyměřili potřebné lány. Jejich úkolem bylo vymýtit určený kus lesa, postavit zde obydlí a začít hospodařit. Po uplynutí určité doby začali odvádět majiteli půdy peněžní nebo naturální dávky.

Datum vložení: 19. 3. 2019 19:03
Datum poslední aktualizace: 19. 3. 2019 19:12

dnes, čtvrtek 25. 4. 2024
pátek 26. 4. oblačno 11/0 °C
sobota 27. 4. oblačno 14/4 °C
neděle 28. 4. jasno 17/6 °C

Duben hojný vodou - říjen vínem.

Brambory sázej na svatého Marka - bude jich plná jamka.