Vítejte na oficiálních stránkách Obce Ostravice

Příroda - Smrk (1276 m) - přírodní rezervace

Příroda - Smrk (1276 m) - přírodní rezervace

Výrazná hora Smrk je nejvyšší horou Rožnovské hornatiny a druhou nejvyšší horou Beskyd. Spolu s Malým Smrkem a dalšími okrajovými vrcholy

Výrazná hora Smrk je nejvyšší horou Rožnovské hornatiny a druhou nejvyšší horou Beskyd. Spolu s Malým Smrkem a dalšími okrajovými vrcholy tvoří typický masív Beskyd. Vrchol Smrku netvoří klasická špička, je to jen nejvyšší bod horského hřbetu. Z vrcholu hory je pěkný výhled do okolní krajiny, ale díky hradbě stromů okolo vrcholu výhled skýtá pouze severní strana.Odtud lze shlédnout masiv Ondřejníka, Palkovické hůrky a při dobré viditelnosti ostravskou aglomeraci a vzdálené Jeseníky.

Na vrcholu a na svazích se rozkládá přírodní rezervace Smrk a menší rezervace Malý Smrk, Studenčany, Bučací potok a na jižním okraji přírodní rezervace V Podolánkách. Tvoří je vysokohorský smrkový les a smíšené porosty. Severní svahy jsou pokryty balvanitou sutí, místy charakteru kamenného moře. Rozsáhlý lesní komplex odlehlého horského masivu poskytuje vhodné životní podmínky živočišným druhům náročným        na klid. Doposud zde přežívá tetřev hlušec, hnízdí jeřábek lesní, datel černý, strakapoud velký, žluna šedá a řada dalších druhů. Oblast Smrku je trvalým biotypem vzácného rysa ostrovida. Několikrát zde byl zjištěn medvěd hnědý a byly pozorovány stopy vlka.

Rezervace je přístupná pouze po značených turistických cestách. V horních částech masivu nejsou žádné horské chaty a hotely. Hřebenovou partií přes vrchol Smerku prochází červeně značená trasa z centra Ostravice (8 km) ke kapli v Horní Čeladné         (9 km). Nedaleko od vrcholu vznikly lidové kamenné pomníčky studenta Jana Palacha, zpěváka Johna Lennona a hokejisty Ivana Hlinky. Mrazovým zvětráváním a následným odnosem zvětralé horniny vznikl na severní hraně temene výrazný, 6 m vysoký mrazový srub (skalní stupeň se svislou stěnou čnějící ze svahu).

Informace

Blízké akce

Den obce
Ostravice - hřiště
Proběhne 08.07.2017

Beskydská heligonka
Za hotelem Freud
Proběhne 24.06.2017

Tradiční pouť
Ostravice - hříště
Proběhne 11.06.2017

RÁJ DŘEVĚNÝCH SOCH
Ostravice, Biskupská zahrada(vedle Obecního úřadu)
Proběhne 10.06.2017

Novinky na webu

Upravena sekce Aktuality
Dne 29.05.2017

Přidán záznam do sekce Dokumenty
Dne 26.05.2017

Upravena sekce Aktuality
Dne 25.05.2017

Přidán záznam do sekce Povinně zveřejňované informace
Dne 24.05.2017

Upravena sekce Aktuality
Dne 24.05.2017

Upravena sekce Aktuality
Dne 23.05.2017

Starosta informuje

Den obce Ostravice - video

Počasí

Počasí
Oficiální internetová prezentace obce Ostravice, Vytvořil Webtechgroup.cz | Prohlášení o přístupnosti